המוסד לביטוח לאומי יבדוק מדוע בוטלה תוספת קצבה לילדים חולי סרטן

4 בדצמבר 2017, ט"ז בכסלו תשע"ח, בשעה 15:25
מנהלת אגף גמלאות נכות במוסד לביטוח לאומי, לימור לוריא, הודיעה היום בדיון בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת כי לבקשת מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו), המוסד יבדוק מחדש כ-350 תיקים של ילדים חולי סרטן ויבחן האם הם זכאים להעלאת קצבה.  כאן

זאת בעקבות הדיון ביוזמת חברי הכנסת איציק שמולי (המחנה הציוני), אלהרר, יוסף עטאונה (הרשימה המשותפת), אורי מקלב (יהדות התורה) ופלוסקוב, לפיו בעקבות שינוי בטיפול הכימותרפי (קבלתו בכדורים ולא לווריד), הילדים ומשפחותיהם מאבדים תוספת לקצבתם, בשווי של כ-2,000 שקלים בחודש.
אבידן כלפה, אב לחולה סרטן שנפטר: "תופעות הלוואי זהות בשני המקרים. הסיבה שהבן שלי קיבל טיפול בכדורים, היא שכבר לא מצאו אצלו ורידים להזרקה".
איתן, אב לחולת סרטן: "בתי עברה לטיפול בכדורים, וקיבלתי מכתב מהביטוח הלאומי שקצבתה תפחת. מדוע? הילדה מקבלת 30 כדורים כימותרפיים בשבוע, וכתוצאה מכך היא מרותקת לכיסא גלגלים ולא הולכת לבית הספר".
הרופא הראשי של המוסד לביטוח לאומי, ד"ר ישי אוסטפלד, הדגיש כי הפרשנות של המוסד לביטוח הלאומי לצורך קביעת הזכאות לקבלת תוספת לקצבה היא מרחיבה מאוד: "לא משנה איזה טיפול מקבל הילד. במידה והוא נעדר ממסגרת חינוכית ואחד ההורים מטפל בו באופן קבוע, הרי שהוא זכאי לתוספת הקצבה. אחזור ואדגיש זאת בפני רופאי הביטוח הלאומי, ואם יהיו מקרים נוספים אשמח שיפנו אלינו ונטפל". אולם חברי הכנסת אילן גילאון (מרצ) וקארין אלהרר (יש עתיד) נזעקו ואמרו: "אנחנו רוצים שיקרה ההיפך; שאתם תעשו בדק בית ותיזמו פנייה להורים". אלהרר הדגישה: "לא ייתכן שהורים לילדים חולים יצטרכו לפנות לתקשורת ולחברי הכנסת, כדי שבעיותיהם ייפתרו. לביטוח הלאומי יש נטייה לעשות פרשנויות שונות ומשונות". אבידן כלפה הוסיף: "בשטח, בפועל, הדברים לא נראים כל כך ורוד וההורים מקבלים מכתבי דחייה".
ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני): "מדובר בתקציב של מיליוני שקלים בודדים. איתנותו הפיננסית של המוסד לביטוח לאומי לא תקום או תיפול על גבם של ילדים חולי סרטן".
להערכת נציגי הביטוח הלאומי בדיון, בדיקה מחודשת של תיקי כ-350 ילדים חולי סרטן העשויים להיות זכאים לתוספת קצבה (מתוך 903 ילדים חולי סרטן המקבלים קצבה), צפויה לארוך כחודש. לאחריה ידווחו לוועדת הבריאות של הכנסת על הממצאים ואופן מתן הקצבאות המחודשות. להצעת חברי הנהלת עמותת גדולים מהחיים, ליאור שמואלי ושלומית יעקבי, ההורים לא יצטרכו לספק מסמכים חדשים למוסד לביטוח לאומי לצורך הבדיקה, ורק יתבקשו לחתום על ויתור סודיות רפואית במחלקות האונקולוגיות בבתי החולים בהם מטופלים ילדיהם. 
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.