ועדת הכספים אישרה העלאת תגמולים לניצולי שואה נכים

18 בדצמבר 2017, ל' בכסלו תשע"ח, בשעה 12:50​

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ גפני: "הגדלת התגמולים לניצולים זוהי חובה מוסרית. מדינת ישראל קיבלה כספים רבים בגין ניצולי השואה. עתה כבר לא נותר עוד זמן רב לעשיית צדק ולשלם לכל הניצולים את כל מה שמגיע להם"  כאן

ועדת הכספים אישרה הבוקר (ב') העלאה של תגמולים המשולמים לניצולי שואה נכים. מדובר באישורם של מספר תקנות וצווים העוסקים בתגמולים למי שמוגדרים בחוק 'נכי רדיפות הנאצים' ו'נכי המלחמה בנאצים'. עפ"י הצווים החדשים שהוועדה אישרה, תגמול המינימום לניצול שואה נכה יעלה מ- 2,248 ₪ ל- 2,308 ₪ לחודש, תגמול בגין נכות 100% יעלה מ- 5,644 ₪ ל- 5,796 ₪ לחודש והתגמול המוגדל לפי ההכנסה יעלה מ- 9,203 ₪ ל- 9,444 ₪ לחודש. העדכון כולל את כל ניצולי השואה מקבלי התגמולים החודשיים: נכי רדיפות הנאצים ונכי המלחמה בנאצים, אלמנות ואלמנים ומקבלי תגמולים מוגדלים (ניצולי שואה נזקקים).

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה): "לצערנו מדי יום, יש פחות ופחות ניצולי שואה ואף שהמדינה תיקנה מעט מן העוול שנגרם לרבים מהם לאורך השנים, בכך שלא שולמו להם כל התגמולים והכספים שהגיעו להם, עדיין לא הגענו למצב הרצוי, שבו כל ניצולי השואה שעוד נמצאים איתנו ייזכו למלוא הפיצויים והתגמולים להם הם זכאים" גפני הוסיף: "לצערי, יש אפלייה בין הניצולים השונים, כך למשל בנושא אלמנות ואלמנים של ניצולי שואה. יש כאלו המקבלים קצבה חודשית לכל ימי חייהם ויש כאלו המקבלים קצבה רבעונית וגם היא מוגבלת במספר שנים. יש להשוות את התנאים של כולם. אם בעבר היה מדובר בהוצאה של מאות מיליוני שקלים ואף יותר, הרי שכיום מדובר בהרבה הרבה פחות, יתכן שלא יותר ממאה מיליון שקלים, לצורך השוואה מוחלטת. המדינה קיבלה כסף בגין האנשים האלה, כסף רב הגיע לאוצר המדינה לאורך השנים ולכן אין כל סיבה שלא לתת להם את מה שמגיע להם. זוהי חובתה המוסרית של המדינה".

בעניין אלמנות ואלמנים של ניצולי שואה שבגלל מועד הפטירה, לפני יוני 2014, עת תוקן החוק בנושא, אינם זכאים לקצה חודשית של 2,000 ₪ לכל החיים, אלא למענק רבעוני של 2,500 שקלים, אמר גפני: "חייבים לסגור את הפערים הללו. צריך לתקן את החוק בעניין ואני קורא למשרד האוצר ללכת לקראת אותם אלמנים ואלמנות שנפגעו מהבדלי המצב החוקי, לפני ואחרי יוני 2014. מדובר בעשיית צדק ותו לא". עבור אלמנים ואלמנות שזכאים לקצבה חודשית בסך 2,000 ₪ מדובר בסה"כ ב- 24,000 ₪ בשנה ועבור אלו שמקבלים קצבה רבעונית בלבד, מדובר בסה"כ ב- 10,000 ₪ בשנה. גפני הוסיף בעניין זה ואמר: "ההיגיון אומר דווקא ההיפך. ככל שהבעל נפטר קודם, הקושי הכלכלי הרבה יותר גדול, עם כל מה שנלווה לכך, ועל-כן יש צורך גדול פי כמה לקבל את הסיוע המלא. לכן אין להפלות לרעה בין אלמנות ואלמנים שבני או בנות זוגן נפטרו לפני 2014".

היועצת המשפטית של הרשות לזכויות ניצולי השואה, גליה מאיר אריכא, הסבירה מה עמד מאחורי פסיקת בג"צ בעקבות עתירת שתי אלמנות ניצולי שואה בנושא, שבג"צ קיבל את עתירתן וקבע שיש להשוות את זכויות אלו שבני או בנות זוגן נפטרו לפני יוני 2014 עת עודכנה החקיקה לאלו שלאחר מכן ואמרה: "פסק הדין ניתן משיקולים סוציאליים וקבע שיש להשוות את הזכויות, כך שגם אלמנות מחוק ההטבות שבני זוגן נפטרו לפני יוני 2014 ייזכו לאותה הטבה של 2,000 ₪ לחודש לכל החיים".

יו"ר הוועדה, ח"כ גפני, דרש מנציגי הרשות לזכויות ניצולי השואה, "להעביר לידי ועדת הכספים נתונים עדכניים לגבי מספרם של ניצולי השואה שיש להשוות את זכויותיהם בנושא קצבאות ותגמולים בכלל ובפרט, לקבל עד יום רביעי הקרוב, נתונים אודות מספר אלמנות ואלמנים של ניצולי שואה עד היום, בשתי הקבוצות, מלפני יוני 2014 ולאחרי מועד זה".

גפני שב ואמר בסיכום: "מדובר בשאלה מוסרית מהמדרגה הראשונה. יכולים להגיד אין מספיק כסף, אך אי אפשר להתעלם מהבעיה. אסור למדינת ישראל שחיה גם על חשבון ניצולי השואה, להתעלם מהבעיה ולהותיר את המצב הנוכחי על כנו. לא רק הניצולים קיבלו הטבות, המדינה קיבלה הרבה מאוד כסף בגינם. עכשיו אנחנו בפרק זמן שאנחנו עדיין יכולים לשנות את מעמדנו מבחינה מוסרית בנושא הזה, צריך להפסיק את האפלייה. בעבר אולי זה התאים נוכח חוסר כסף, כיום כבר לא מתאים. אם לא נעשה את זה היום כבר לא יהיה מתי". גפני דרש גם מנציגת אגף התקציבים באוצר, רכזת תחום רווחה באגף, יעל אגמון, לקבל נתונים: "תנו לנו נתונים יותר מדוייקים. לא אעשה דבר חסר אחריות ואאשר דבר שיצריך תקציב כל-כך, גדול שלא ניתן יהיה לעמוד בו, אבל חייבים לשים סוף למצב הנוכחי". כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

 

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.