אושר בטרומית: הגדלה מדורגת של קצבאות הנכים

20 בדצמבר 2017, ב' בטבת תשע"ח, בשעה 16:05
מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק להעלאת קצבאות הנכים, התשע"ח-2017 של חבר הכנסת מיקי רוזנטל וקבוצת חברי הכנסת.   המשך כאן
זכויות לכנסת

מוצע לקבוע הגדלה מדורגת של קצבאות הנכים החל משנת 2018 בתנאים ובאופן שיקבע בתקנות שיובאו לאישור עד חודש דצמבר 2017. מוצע לקבוע את המסגרת הנדרשת להעלאת הקצבאות ואת חובת הקצאת התקציב הכרוך בכך ובהעלאת קצבת ילד נכה. כמו כן מוצע להעלות את הסכום שאינו מובא בחשבון ("דיסריגרד") לסך של 4,300 שקלים חדשים ולהצמיד את קצבאות הנכות לשכר הממוצע.

בדברי ההסבר נכתב: "בשני העשורים האחרונים ציבור הנכים במדינת ישראל סובל משחיקה עקבית וקשה בזכויות הסוציאליות הניתנות לו בחוק. רק בעשור האחרון שיעור העוני בקרב ציבור הנכים בישראל גדל פי ארבעה ביחס לגידול בשיעור העוני באוכלוסייה הכללית. קצבת הנכות הנוכחית, ממנה מתקיימים מ-230 אלף נכים, עומדת על סכום של 2,342 שקלים ואינה מאפשרת קיום בכבוד. לצורך המחשה, למרות ששכר המינימום עלה ב-50 אחוזים מאז שנת 2003, קצבת הנכות עלתה באותה התקופה ב-8 אחוזים בלבד. לשחיקה העצומה בקצבאות הנכים מספר גורמים מרכזיים: העלייה החדה ביוקר המחיה הכללי בישראל, העובדה שגובה הקצבאות מוצמד למדד המחירים לצרכן במקום לשכר במשק, וכן שיטת הקיזוז הבעייתית של הקצבאות משכרם של נכים היוצאים לעבוד (שיטה המכונה "דיסריגרד").

מגמות אלה דרדרו במרוצת השנים חלקים גדולים מאוכלוסיית הנכים אל עבר קו העוני ומתחת לו. מצוקה זו הביאה למחאה חברתית חריפה שבזכותה חלחלה לציבור הישראלי ההבנה שמדינת ישראל חייבת להקצות משאבים משמעותיים לטובת תיקון העוול ושיפור חיי הנכים."

ח"כ רוזנטל סיפר את סיפורו האישי ועל הקשיים איתם הוא מתמודד "כדי שתבינו פעם אחת מה המשמעות של להיות נכה" לדבריו. רוזנטל הוסיף: "אני מקבל קצבת נכות של 2400 ₪ בחודש ואם לא הייתי חבר כנסת ולא הייתה לי עבודה נוספת, לא הייתי יכול לרכוש את כל השירותים הרפואיים שאני נזקק להם מידי חודש בחודשו, שעולים 3000 ₪ לחודש.אני גאה בהישג אדיר האדיר של האופוזיציה והמחנה הציוני בפרט. היום סוף סוף נוכל להקל במעט בקושי הרב של ציבור הנכים ובעוול הרב שנגרם להם במשך שנים. אני מודה מאוד לחבריי בקואליציה ולשר הרווחה חיים כץ, בעניין הזה אין ימין ושמאל".

שר העבודה והרווחה חיים כץ תמך בהצעה ואמר: ״גם אם אני רוצה שכר מינימום לנכים זה כנראה לא יקרה אבל נעשה כמיטב יכולתנו שכל אוכלוסיות הנכים יקבלו את מה שמגיע להם ושאף אחד לא יקופח״.

75 תמכו ללא מתנגדים וההצעה תועבר לוועדת העבודה והרווחה.

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.