אושר בטרומית: קביעת תנאים לוועדת חריגים הומניטרית להעסקת עובדי סיעוד מעבר לתקופה המותרתאושר בטרומית: קביעת תנאים לוועדת חריגים הומניטרית להעסקת עובדי סיעוד מעבר לתקופה המותרת

7 בפברואר 2018, כ"ב בשבט תשע"ח, בשעה 14:00
מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק הכניסה לישראל (תיקון – ועדת חריגים הומניטרית להעסקת עובדי סיעוד מעבר לתקופה המותרת), התשע"ח-2018 של חבר הכנסת יואב קיש.   המשך המידע באתר הכנסת

מוצע לקבוע כי סמכות שר הפנים להתיר הארכת שהות של עובד זר לסיעוד אצל מטופל סיעודי חדש, לאחר שהעובד הזר סיים את תקופת העבודה המרבית המותרת בישראל, במקרים הומניטריים מיוחדים, תחול רק לגבי עובדים זרים העומדים בתנאים שנועדו לעודד נאמנות למטופל סיעודי ולמנוע השתקעות בישראל.

בדברי ההסבר נכתב: "חוק הכניסה לישראל, מסמיך את שר הפנים להאריך שהות עובדי הסיעוד הזרים בישראל מעבר לתקופות המרביות הרגילות הקבועות בחוק הכניסה לישראל. בעקבות תיקון החוק, הוגשו אלפי בקשות חריגות לוועדה המייעצת, ומחמת עומס הבקשות והזמן הרב הנדרש לבדוק אותן לעומק, החליטו שרי הפנים בין השנים 2014-2016 על מתן אישור גורף לכ-9000 בקשות חריגות כאמור, תוך ניסיון להקשחת הקריטריונים בנוהל המשמש את הועדה לבחינת בקשות חדשות שיוגשו.

המצב המתואר לעיל, לאחר התיקון האמור, גרם לתופעות קשות הן מהפן של נטישת מטופלים סיעודיים והן מהפן של פגיעה במדיניות ההגירה של המדינה, ועלה צורך ממשי ודחוף לתקן את החוק באופן שיצמצם את הנגישות לוועדה למקרים הקשים וההומניטריים ביותר בלבד."

ח"כ קיש: "האינטרס האישי של העובדים זה לעזוב משפחות קשות וללכת למקומות קלים יותר ומטרת החוק היא לשמור אותם במקומות שבאמת צריך אותם."

ח"כ מיכל רוזין התנגדה: "אני מסכימה שיש בעיה של מציאת עובדים זרים סיעודיים למקרים הקשים אבל ההצעה הזו לא פוטרת את הבעיה. הפתרון הוא לא בחוק. יש כללים שיכול לקבוע שר הפנים לוועדה ההומניטרית, אליה פונות המשפחות ולא העובדים. החוק הזה עושה איפה ואיפה בין המשפחות."

54 תמכו 14 התנגדו וההצעה תועבר לוועדת הפנים. כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.