חברי כנסת, המוסד לביטוח לאומי ומעסיקים מתנגדים לסעיפי ביטוח נפגעי עבודה בחוק ההסדרים

19 בפברואר 2018, ד' באדר תשע"ח, בשעה 13:15
חילוקי דעות קשים בין נציגי משרד האוצר לנציגי המוסד לביטוח לאומי, חברי כנסת ונציגי מעסיקים בדיון ראשון בסעיפי חוק ההסדרים הנוגעים לביטוח נפגעי עבודה.  המשך כאן

הצעת החוק מבקשת להעלות למעסיקים את תעריפי הביטוח שהם משלמים עבור תאונות עבודה, באמצעות שתי אפשרויות לבחירתם: או באמצעות תשלום אחיד נוסף למוסד לביטוח לאומי (כיום, המעסיקים מעבירים למוסד לביטוח לאומי פרמיה אחידה לכל עובד, ללא קשר למקצועו, בסך 1.96% מהשכר), או באמצעות פנייה לחברות ביטוח פרטיות ותשלום להן על פי פרמיה שידרוש המבטח לפי הערכת סיכון ענף העיסוק. תגמולי הביטוח יועברו על ידי חברות הביטוח למוסד לביטוח לאומי וממנו לעובד. אופן ההתחשבנות תיקבע על ידי שרי האוצר והרווחה בתקנות שיוגשו בהמשך.

רכז תעסוקה באגף תקציבים במשרד האוצר, אורי שיינין: "כיום העובד מקבל קצבאות במקרה ונפגע, אבל לא קיים מערך שמתמרץ מעסיקים לשמור על בטיחות העובדים, בעוד שברוב מדינות העולם קיימת מערכת דיפרנציאלית כזאת. מעסיק שינקוט באמצעי בטיחות ישלם פחות. כוונתנו היא לצמצם את תאונות העבודה ב- 20% עד 25% אחוז".

עו"ד שלומי מור מהמוסד לביטוח לאומי: "אנחנו חוששים מאוד מהכנסת דריסת רגל של סקטור פרטי לביטוח של המדינה. זאת פעם ראשונה שמתאפשר לאדם לבחור האם להיות מבוטח בביטוח הלאומי או בביטוח פרטי ולקבל הנחה בביטוח הלאומי תמורת זאת. זהו תקדים מדאיג. אנחנו יוצרים למעסיק אינטרס להגיד לעובד: אל תפנה לביטוח הלאומי כי תקפיץ לי את הפרמיה. המעסיק גם יוכל להכחיש שהיתה תאונת עבודה. ואיך נגבה את הכספים הללו? נפנה להוצאה לפועל?".

עו"ד רועי קרת מהמוסד לביטוח לאומי הוסיף: "אין הצדקה שהתיקון הזה יונח במסגרת חוק ההסדרים. אין כאן בעיה דחופה ואין תוספת תקציבית למדינה". ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת) הצטרף: "זה מחטף. יש לפצל את הצעת החוק מחוק ההסדרים על מנת לאפשר דיון מעמיק". ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת): "משרד האוצר מחסל את ההגנה האוניברסלית על אזרחים והביטוח שלהם. ערבוב של פרטי וציבורי תמיד נכשל".

חזקיה ישראל מהתאחדות התעשיינים: "יש כאן הנחת יסוד כאילו למעסיקים לא אכפת מהעובדים שלהם ולכן צריך להכות אותם בכיס. לא זו השיטה הנכונה. בעבר הביטוח הדיפרנציאלי בוטל כי הוא לא הצליח. יש להשאיר את המצב כמו שהוא".

נשיא לשכת רואי החשבון, עו"ד רועי כהן: "טירוף מערכות. נלחמים בתאונות עבודה על חשבון עסקים קטנים ומטילים עלינו עלויות מטורפות נוספות".

נשיא לשכת יועצי המס, ירון גינדי: "מטעים את הציבור ואת הוועדה. פשוט מטילים עלינו עוד מיסים. מה רוצים ממני ומהמשרד שלי? לא בגללי קורסים מנופים. זה בניגוד למדיניות הממשלה שנלחמת ביוקר המחיה".

גם נציג איגוד חברות הביטוח, עו"ד ירון אליאס, הצטרף למסתייגים מהצעת החוק: "הצעת החוק הזאת נחתה עלינו בהפתעה. צריך לבצע בה שינויים, כי היא לא מתכתבת עם המציאות בשטח".

אורי שיינין הגיב לטענות: "אם מעסיקים יפנימו את העלויות של תאונות עבודה, הם יפעלו לצמצם אותן. נייצר מנגנונים שיגנו על עובדים מפני דיווח שקר של מעסיקים. תהליכי הצעת החוק החלו כבר ב-2012 והגיע הזמן לאשר אותם. הצעת החוק תוסיף למדינה כחצי מיליארד שקלים כבר בשנת 2019".

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) הודיע כי דיון נוסף בהצעת החוק ייערך ביום חמישי הקרוב.
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל 

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.