ועדת הכספים אישרה שינוי בהתחשבנות לעניין אשפוזים פסיכיאטרים – מיליוני שקלים נוספים יוזרמו לטובת החולים

12 בדצמבר 2018, ד' בטבת תשע"ט, בשעה 13:25
השינוי קובע את שנת 2016 במקום 2014 כשנת הבסיס לעניין קביעת תקרות הצריכה של קופות החולים עבור שירותי אשפוז בבתי חולים פסיכיאטרים. השינוי יחול רטרואקטיבית על שנת 2018. הקופות טענו שהאישור המאוחר נוגד את החוק, ועדת הכספים ביקרה את ההתנהלות אך אישרה זאת נוכח המצב הקשה בבתי החולים. מנהל המרכז לבריאות הנפש ב"ש: "חמור להגיד אבל אנחנו לא ממליצים למטופלים שלנו להתאשפז אצלנו". יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "מדובר בדיני נפשות, לצד כך יש לכבד את החוק"  זכויות לכנסת ישראל

אוויר לנשימה לבתי החולים הפסיכיאטרים. ועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני אישרה את בקשת משרד הבריאות לשינוי בסיס התחשיב לפיו משלמות קופות החולים לבתי החולים הפסיכיאטרים עבור אשפוז מבוטחי הקופות, כך שבסיס התחשיב לעניין התשלום לשנים 2018 – 2019 יהיה ההיקף ההוצאות בגין אשפוזים בשנת 2016 ולא שנת 2014 כפי שנקבע במסגרת חוק ההסדרים בעבר. השינוי מגיע בעקבות כניסת הרפורמה בבריאות הנפש לתוקף ביולי 2016, כאשר זו הביאה לשינוי המצב בשטח והצריכה את עדכון התחשיבים.

מרבית קופות החולים התנגדו בטענה ששינוי התחשיב בסוף השנה מנוגד לחוק הקובע כי שינוי אמור להיות מוגש עד לחודש מרץ לכל היותר. ועדת הכספים מתחה ביקורת על הבאת השינוי באיחור כה ניכר והאריכה בשבוע את מועד הגשת ההשגות של קופות החולים על התחשיב לאחר שיבוצע, אך אישרה את המהלך נוכח המצוקה הקשה בבתי החולים הפסיכיאטרים, אישור משרד המשפטים ועמדת מנהלי בתי החולים כי השינוי יכניס 2-3 מיליון ₪ נוספים לכל בית חולים, וכן תמימות דעים בקרב הנוכחים כי מדובר בקרש הצלה עבור החולים הנמצאים במצב הקשה בחייהם ומאושפזים בתת תנאים.

בתחשיב שנת 2016 הובאו בחשבון רק 3 רבעונים ומשרד הבריאות טענו כי בעת ההחלטה לא עמדו בפניהם הנתונים של השנה כולה.

עו"ד לירון חבוט לוי, קופ"ח מכבי: "אנחנו סבורים שניפגע מהצעד אך אנחנו לא יודעים לומר זה במדויק כי אין לנו חלק מהנתונים. לפי החוק החובה הייתה לפרסם את הצו עד מרץ, הואיל והצו לא פורסם, הגענו למסקנה והתנהלנו על פי אותם היקפים שהונהגו גם השנה, יש פה עניין רטרואקטיבי".

ניר עוז, קופ"ח מאוחדת: "אנחנו מתנגדים לשינוי, שנת 2016 מבחינתנו לא מייצגת, אפשר להגדיר אותה כשנת התארגנות, היא התרחשה מספר חודשים לאחר הרפורמה. היו הליכי בקרה, היערכות, דברים לקח זמן להתרגל אליהם".

יהודית לנגביץ, קופ"ח כללית: "אנחנו מסכימים לשינוי אבל מבקשים שיתחשבו בשנה שלמה ולא ב-9 חודשים. זה מבטא נתונים יותר נכונים".

פרופ' יובל מלמד, מנהל בי"ח אברבנאל: "כל בתי החולים אם עושים את החישוב המעודכן, יקבלו 2 או 3 מיליון יותר ₪ בגין השינוי. בי"ח החולים שלנו מלא לגמרי, חסר כסף ובכסף הזה אפשר לשפץ 2 מחלקות".

פרופ' זאב קפלן, מנהל המרכז לבריאות הנפש ב"ש: "המשמעות לחולים חסרי הישע שלנו היא גדולה, המערכת עובדת בתנאי עוני נוראים, המערכת כ"כ חסרה שאנחנו צריכים לתת הנחות ולסבסד את קופות החולים. המטופלים שלנו כשהם מגיעים לאשפוז הם חסרי ישע שאיבדו את חירותם, זה ישפר את מצבנו במספר מיליונים לכל בי"ח. בבתי החולים שלנו חיים 5 אנשים על מזרונים בחדר של 2, מחפשים לינה במחלקות אחרות, זה דיון על כבשת הרש. כמה שחמור להגיד – אנחנו לא ממליצים למטופלים שלנו לבוא להתאשפז במוסדות שלנו".

שי, נציג משרד המשפטים: "החלטנו לאשר את הצעד מכיוון שגם אם ההתבססות על 2017 הייתה במרץ, זה היה רטרואקטיבי. יש תמיד רטרואקטיבית, הקופות יודעות שיש כללים והן אמורות לפעול לפיהם בדיעבד".

ח"כ עודד פורר: "להביא לפה הצעה שהייתה אמורה להגיע במרץ רק עכשיו בנובמבר, זה כבר מוגזם. אם זה היה חד פעמי מילא. הם באים בידיעה שזה יעבוד להם וכך גם פעם הבאה, ושהיתר יסתדרו זה ישראבלוף".

חיים הופרט, משרד הבריאות: "פנינו כבר בינואר 17 בבקשה לנתונים, הקופות נתנו נתונים עם הערות, פרסמנו חוזר חדש ופנינו שוב לקבל נתונים ואז תיקנו את הצו. ככל שיכלנו להגיע מוקדם, היינו מגיעים מוקדם. צריך לזכות ששנת ההתחשבנות נסגרת הרבה אחרי דצמבר באותה שנה".

ליזה שוקר, קופ"ח מכבי: "לגבי 2016 ו-2017 הקופות סגרו את הספרים שלהם. גם לגבי 18 יש לנו את כל הנתונים. הייתם צריכים לפחות להתריע בפנינו על השינוי, ידעתם והערכתם. יש לנו הערכה שאנחנו מפסידים לעניין 2018 בגין כך 5 מיליון שמתווספים לגרעון".

יו"ר הוועדה סיכם את הדיון: "אני דורש לעמוד בתנאי החוק, אני דורש לפרסם את הדברים, להביא את זה בפני הקופות ולפני האנשים, תנו להם 21 יום לשימוע במקום 14 לנוכח ההתנהלות השגויה. אנחנו מאשרים זאת על רקע כך שמדובר על הנחה לטובת המצב הנוראי בו שוהים חולים חסרי ישע, המשמעות היא דיני נפשות. אעקוב כדי לראות מה עולה בשימוע. כל מערכת הבריאות נמצאת בקריסה".

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.