אושרה לשנייה ושלישית: הצעת חוק של הביטוח הלאומי שתקל על קשישים ונכים סיעודיים בפריפריה להמיר גמלת סיעוד בכסף

25 בדצמבר 2018, י"ז בטבת תשע"ט, בשעה 12:30​
ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בראשות ח"כ אלי אלאלוף, אישרה לקריאות שנייה ושלישית הצעת חוק ממשלתית שיזם הביטוח הלאומי, במטרה להקל על מי שזכאי לגמלת סיעוד ומתגורר בפריפריה להמיר את גמלת הסיעוד בכסף, במצב בו אין שירותי סיעוד זמינים באזור מגוריו.  המשך כאן

כיום בישראל ישנם כ־170 אלף זכאים לגמלת סיעוד, המשמשת בעיקר למימון שירותי טיפול סיעודי בבית הזכאי (94% מסך ההוצאה). הגמלה משולמת בדרך כלל ישירות לנותן השירות והמרתה לקצבה המשולמת ישירות לזכאי הותנתה עד כה בשני תנאים מצטברים- היעדר שירותי סיעוד זמינים באזור מגוריו של הזכאי ומגורים משותפים עם בן משפחה שמטפל בו.

עם זאת, ניסיון הביטוח הלאומי ביישום החוק לימד כי תנאי זה, שלעיתים קרובות אינו בשליטת הזכאי לגמלה, עלול להוביל למצבים שבהם מחד הוא אינו מקבל שירותי סיעוד ומאידך- גם לא יכול להמיר את הגמלה בכסף. על כן, ביקש המוסד לבטל תנאי זה ולאפשר תשלום גמלת סיעוד ישירות לזכאי אם אין שירותי סיעוד זמינים וללא תלות במגורים עם בן משפחה.

בנוסף, עד כה הותנתה ההמרה בכך שהזכאי לא קיבל שירותי סיעוד במשך 60 ימים מיום הזכאות לגמלה. הצעת החוק שאושרה תבטל גם התניה זו ותקבע כי בהיעדר שירותי סיעוד זמינים, הגמלה תשולם ישירות לזכאי החל ממועד הזכאות, הוא שבעה ימים לאחר הגשת התביעה.

לאחר אישור הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית בירך יו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף את נציגי הביטוח הלאומי ואמר "משמח מאוד לראות שהמוסד עוקב אחר המתרחש בשטח ומקדם חקיקה לטובת שיפור השירות לאזרח". כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.