אושר לשנייה ושלישית: יבוטלו הוועדות המקומיות לטיפול בקשישים סיעודיים

27 בדצמבר 2018, י"ט בטבת תשע"ט, בשעה 14:00
ח"כ אלאלוף: פקידי הביטוח הלאומי יקבלו אחריות מא'-ת' ועל כך גם יתנו את הדין אם יידרש; תוספת של כ-200 תקנים תינתן לביטוח הלאומי להקמה ותפעול המנגנון המשך כאן

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בראשות ח"כ אלי אלאלוף אישרה לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק ממשלתית, שתבטל את הוועדות המקומיות המקצועיות לבניית תכנית טיפול ושירותים לקשישים סיעודיים ותעביר את האחריות לביטוח הלאומי.

בישראל זכאים היום כ–177,000 אזרחים ותיקים לגמלת סיעוד ומדי שנה מתווספים למעגל עוד כ–35,000 זכאים. הוועדה המקומית המקצועית, המורכבת מאחות שירותי הבריאות, עובד סוציאלי מטעם שירותי הרווחה ועובד המוסד לביטוח לאומי. תפקיד הוועדה הוא לקבוע ולאשר תכנית טיפול וסל שירותים לזכאי על יסוד הערכת תלותו בזולת, לקבוע את זהות נותן השירותים ולפקח על טיב השירות שניתן. כיום, פועלות ברחבי הארץ 314 ועדות מקומיות.

דו"ח ועדת תמיר (מאי 2018), שבחנה את טיפול המדינה בקשישים סיעודיים השוהים בביתם מצא כי הליכי העבודה בוועדות המקומיות מכבידים על הליך הטיפול בתביעה לגמלת סיעוד, גורמים להמתנה ארוכה ולבזבוז משאבי כוח אדם וכספים. עוד עלה מהדו"ח המלצת הוועדות המקומיות חופפת ברוב המקרים לסל שכבר מוענק לקשישים במסגרת הליך "טרום סיעוד" שניתן להם באופן זמני טרם החלטתה וכן לממצאי הבירור הראשוני שמבצע הביטוח הלאומי באמצעות שיחת טלפון וביקור אצל הזכאי בחודש הראשון שלאחר אישור התביעה. על כן, ועדת תמיר המליצה לצמצם עד כדי ביטול סמכותן של הוועדות המקומיות ולכונן במקום מנגנון משופר בתוך המוסד לביטוח לאומי למטרה זו. הצעת החוק מאמצת בחקיקה המלצות אלה.

עו"ד חנן פוטרמן מהלשכה המשפטית בביטוח לאומי הסביר "דו"ח מבקר המדינה מאוקטובר 2017, שבעקבותיו הוקמה ועדת תמיר, הטיל את מלוא האחריות על הטיפול בקשישים הסיעודיים על הביטוח הלאומי. כדי לשאת באחריות המלאה המוסד צריך לקבל גם את מלוא הסמכות. לכן אנחנו מבקשים לבטל את הוועדות המקומיות על פי המלצות ועדת תמיר".

אייל מדן, רפרנט ביטוח לאומי במשרד האוצר הצהיר כי לשם הקמת המנגנון הייעודי, תינתן תוספת מידית של 101 תקני כוח אדם לביטוח הלאומי. תוספת של 107 תקנים נוספים לתפעול המנגנון תינתן ביום העברת האחריות למוסד בפועל.

יו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף אמר "50 שנות ניסיון בשירות הציבור לימדו אותי שאם נותנים לאנשים אחריות מלאה הם רצים בכל הכוח ומגיעים להישגים. אין צורך בעוד ועוד ועדות ולהעביר אנשים מאחד לשני, צריך לקצר את הביורוקרטיה ולייצר אחידות בשירות. פקידי הביטוח הלאומי יקבלו אחריות מא'-ת' על הנושא ועל כך גם יתנו את הדין אם יידרש".

בכדי לפקח על המהלך ולוודא כי טיב השירות לקשישים אכן משתפר כתוצאה מהתיקון, נקבע כי הביטוח הלאומי ידווח לוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת על יישום החוק החדש שנתיים מיום כניסתו לתוקף. 
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.