אושר סופית: היעדרות מהעבודה בשל החלמת בן זוג לאחר תרומת איברים

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק דמי מחלה (היעדרות בשל תרומת איבר על ידי בן זוג או הורה) (תיקוני חקיקה), התשע"ט-2018 של חבר הכנסת ינון אזולאי וקבוצת חברי כנסת המשך כאן

מוצע לקבוע כי בנוסף לזכאות הקיימת כיום, עובד יהיה זכאי לזקוף עד 7 ימי היעדרות בשנה, על חשבון ימי המחלה שלו או על חשבון ימי החופשה שלו, לפי בחירתו, לשם טיפול וליווי בן זוגו או הורהו התורם איברים, גם אם אינו תלוי לחלוטין בעזרת הזולת.

בדברי ההסבר נכתב: "בשנים האחרונות חלה עליה במספר תרומות האיברים מתורמים חיים בישראל. שנת 2017 הייתה שנת שיא, בה בוצעו 235 ניתוחי השתלת איברים מתורמים חיים. תקופת האשפוז לאחר תרומת כליה נמשכת כארבעה ימים, ואחריהם נדרש התורם לנוח בביתו כשלושה שבועות, וגם לאחר מכן נדרש התורם לחזור לפעילות גופנית באופן הדרגתי. הניתוח לתרומת כליה הוא אירוע דרמטי המהווה מפנה מיוחד בחיי התורם ובני משפחתו ומלווה בהתרגשות, חרדה ובשינויים גופניים ורפואיים המשליכים באופן ישיר על בן הזוג שנדרש לשהות לצידו של התורם ולסייע בהחלמתו.

חוק השתלת איברים, התשס"ח–2008, מגדיר ומסדיר תשלום אחיד שתשלם המדינה לכל תורם כפיצוי בשל ההפסד הכספי הנובע מהפעולות הכרוכות בתרומתו, אך החוק אינו מסדיר את זכותו של בן הזוג הנדרש לסייע לבן זוגו התורם בהחלמתו, ולעיתים בן הזוג של התורם אינו מורשה להיעדר מעבודתו לצורך טיפול בבן הזוג התורם."

ח"כ ינון אזולאי: " הצעת החוק הזו נולדה מפנייה שהגיע ללשכתי מבנו של אחד מהנרצחים בפיגוע בבית הכנסת בהר – נוף. בנו של אחד הנרצחים החליט לתרום כליה לעילוי נשמת אביו. למרבה הצער אישתו נתקלה בקשיים מצד מקום עבודתה לשהות לצידו בתקופת ההחלמה הראשונית שאורכת כשבוע וזה מצב לא הגיוני. אם לא כליה אז לפחות נתרום לתורמים את ההצעה הזו."

26 תמכו ללא מתנגדים.
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל כאן

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.