לאחר שבועות של דיונים ממושכים, יו"ר ועדת הכספים מפעיל לחצים על הגורמים הרלוונטיים להעביר מיידית כספים שנועדו לקצבאות לניצולי שואה קשיי יום היכן הזכויות???

27 במרץ 2016, י"ז באדר ב תשע"ו, בשעה 15:00​
אחרי 10 חודשים של עיכובים בהעברת תשלומים לניצולי שואה קשיי יום:
יו"ר ועדת הכספים גפני לנציגי ההסתדרות הציונית: אפשרו לקק"ל להעביר כספים עבור הניצולים או שתקבלו את ההסדר עם החברה להשבת נכסיי נספי השואה שיאפשר לה להעביר את הכספים לניצולים

אחרי שבועות של דיונים, דורש גפני פתרון מיידי שיאפשר תשלומים לניצולי השואה ללא תלות בסכסוך המשפטי בין ההסתדרות הציונית לחברה להשבה
"לא מוכן להמשך הסחבת בעניינם של ניצולי השואה", כך פתח היום (א') יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), ישיבה שמטרתה היתה לקדם את העברת התשלומים המגיעים לכ- 11,200 ניצולי שואה קשיי יום, ושלא שולמו להם כבר מחודש יוני 2015 ע"י החברה להשבת נכסיי נספי השואה ('החברה להשבה'). מדובר בקצבה בסך 2,500 ₪, שאמורים לקבל ניצולים שנמצאים במצב כלכלי קשה מאוד. גפני קצב לכל הגורמים הנוגעים בדבר שלושה ימים, עד יום רביעי הקרוב, על-מנת להגיע להסכמות שיאפשרו את העברת התשלומים לניצולים באופן מיידי. זאת לאור התמשכות של חודשים של סאגה משפטית אליה נקלעו הגופים המחזיקים בכספים, שבין השאר אמורים לשמש לתשלומים אלו. גפני: "אם לא יימצא פתרון עד יום רביעי, אפעל בתקיפות מול כל גורמי הממשלה הרלוונטיים החלה מהיועץ המשפטי לממשלה, מבקר המדינה ואף אשקול דרכים נוספות". "לכנסת יש כוח שלעת עתה היא לא משתמשת בו, אבל אל תנסו אותנו", אמר גפני לנציגי הגופים שנכחו בדיון. בין לבין, בסיוע הקרן לרווחת ניצולי השואה, מנסה גפני למצוא דרכים להעמיד 'מימון ביניים' לצורך העברת כספים מיידית לניצולים.
עפ"י החוק, החברה להשבה, שהיא בבעלות הממשלה ושעיקר תפקידה לאתר נכסים של נספי השואה על-מנת להעבירם ליורשים, אמורה בין השאר, להעביר תשלומים רבעוניים לאותה קבוצת ניצולים קשיי יום. אלא שמאז יוני 2015 החברה נקלעה לבעיות תזרים והכסף היחיד שאמור לאפשר לה להעביר את התשלומים לניצולים נוחזק בידי חברת אוצר התיישבות היהודים ('אוה"ה') בצורת מניות בבנק לאומי. אוה"ה עצמה נמצאת גם בבעלות ההסתדרות הציונית. בין החברה להשבה לאוה"ה מתנהל סכסוך משפטי לאחר שאוה"ה, המחזיקה ב- 4.9% ממניות לאומי, סירבה לממש את המניות על-מנת להעביר את הכספים לחברה להשבה, נוכח ירידת הערך במניות הבנק והחשש מהפסד של עשרות מיליוני שקלים בעת מימוש מוקדם שלהן.
ועדת הכספים נדרשת לסוגיה מזה שבועות ארוכים ויו"ר הוועדה גפני האיץ היום בדיון בכל הנוגעים בדבר למצוא פתרון מיידי. "מדובר בכתם על החברה הישראלית. בכל יום שעובר יש פחות ופחות ניצולים. מדובר בקבוצה הכי חלשה והכי מתקשה בקרב הניצולים, שגם ככה סובלים מבעיות רבות. אי אפשר לחכות עוד יום נוסף. השבוע חייבים לפתור את העניין ולהעביר את הכסף לניצולים. כל הסממנים של הביורוקרטיה הישראלית נמצאים בפרשה הזאת וזה מכתים את כולנו".
מזכיר הנהלת ההסתדרות הציונית, ראובן שלום אמר שהוא "מעריך שהיום נשלים את טיוטת ההסכם בינינו לבין החברה להשבה. אני מקווה שזה יהיה הפתרון לכל העניין". חיים זקס ממחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים, אישר כי טיוטת הסכם נבדקת ע"י המשרד וכי "עתה מוודאים שהנוסח מקובל עלינו. הנושא בעדיפות גבוהה אצלנו. בסבירות גבוהה שהיועץ המשפטי לממשלה יאשר את הנוסח".
גפני אמר לזקס, כי "אני לא מחכה לשבוע הבא. השבוע עד יום רביעי חייבים פתרון. במקרה הזה חייבים להפעיל שיקולים חריגים" וביקש לקדם את היוזמה שהציגה לפניו, ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני), שפנתה לעזרת קק"ל ונענתה בחיוב. ח"כ מיכאלי: "פניתי לקק"ל והם מוכנים להירתם לנושא באופן מיידי ולהעביר את הכספים עד שימוצה ההליך המשפטי".
מנכ"ל קק"ל, מאיר שפיגלר, אישר את דבריה של מיכאלי: "קק"ל אכן נרתמה ומוכנה להעביר את הכספים בתיאום עם ההסתדרות הציונית. אנחנו נוסיף עוד 15 מיליון ₪ מהכסף שלנו מעבר לסכומים שנמצאים במחלוקת משפטית בין החברה להשבה לאוה"ה וסה"כ: כ- 237 מיליון ₪ פחות או יותר לנושא. אנחנו בדין ודברים עם ההסתדרות הציונית בעניין. רוצים לעשות הכל בשיתוף פעולה עימה". ח"כ מיכאלי: "הבעיה שקק"ל כפופה להסתדרות הציונית ולכן זקוקה להסכמתה ונציגי ההסתדרות הציונית צריכים לנמק מדוע הם מתנגדים להצעה".
ראובן שלום השיב: "לדעתנו התערבות קק"ל בנקודת זמן זו רק תסרבל ותעכב. עד יום רביעי נשאף לסגור את העניין". לגבי ההימנעות מנקיטה במספרים חד-משמעיים, כמה כסף אמור לעבור בגין המניות של לאומי, אמר שלום: "הסכום המדויק קשור לשוויין של המניות ביום ביצוע ההעברה הכספית. מדובר בחברה ציבורית וכל סכום כאן ייגזר על דברים אחרים ולכן לא נכון יהיה לדבר כאן על סכומים. יש לתת הודעות לבורסה וזה נושא מאוד רגיש. ההצעות הן טובות יותר ממה שהיה בבית המשפט".
ח"כ גפני וחברות הכנסת מיכאלי ויעל גרמן (יש עתיד) הביעו תרעומת על העיכוב, לאחר שהנהלת קק"ל כבר מוכנה להירתם ולהעביר כספים. ח"כ גרמן: "ביקרתי אצל חלק מהניצולים הללו והם מתקשים בחיי היומיום, אוכלים פחות וחיים בתנאים קשים. הכל כאן מתנהל על מיי מנוחות מכיוון שמדובר בקבוצת אוכלוסייה שזעקתה לא נשמעת. עד שיגיעו להסכמות, שהאוצר, שהוא הבעלים של החברה להשבה, ייתן ערבות בנקאית לחברה על-מנת שזו תיקח הלוואה, תעביר את התשלומים ובמקביל יגבשו הסכמות. אולי בסוף החברה תקבל אפילו יותר ממה שאוה"ה מתכוונת להעביר ".
יו"ר ארגון עובדי הכפייה תחת שלטון הנאצים, מרדכי הראלי, הודה לגפני על טיפולו המסור בנושא ואמר "נוצר הרושם שעושים צחוק מהניצולים, מוועדת הכספים ומהכנסת בכלל. ההסתדרות הציונית ונציגיה כבר נתנו הבטחות שהעניין לקראת סגירה וכל ההבטחות הופרו. כולם מסכימים שמדובר בפיקוח נפש אך כנראה שזה לא מחלחל לארגונים ולגופים השונים. אפשר וצריך להתגבר על המכשולים הביורוקרטיים". הראלי מתח ביקורת על החברה להשבה ודרש שזו תשלם לניצולים מיידית, אפילו מכספים צבועים, בין כאלו שאמורים לעבור ליורשים של נספי השואה ובין כאלו שאמורים לעבור לספקים ונותנים שירותים לחברה עד שהסבך הביורוקרטי ייפתר".
חבר אחר בארגון, אברהם רות: "החברה להשבה אמורה להתפרק ממילא במהלך 2017 ונוכח המצב, עדיף שוועדת הכספים תתפעל לכך שהיא תפורק כבר עתה ושמהנכסים שלה יממנו את התשלומים לניצולים". ח"כ גרמן תמכה בהצעתו. יו"ר והוועדה, ח"כ גפני דחה את ההצעה וציין, כי "יהיה מי שירוויח מפירוק החברה עכשיו. פירוק שלא במועד ייתן אוויר לנשימה לכמה אנשים שתובעים אותה ושוב יתחיל דיון לאן יילך הכסף של המניות וכו'". הצטרף לדבריו גם סגן שר האוצר לשעבר, ח"כ מיקי לוי (יש עתיד).
גפני סיכם את הישיבה ואמר, כי הוא "דורש פתרון עד יום רביעי. לאחר-מכן ועדת הכספים תפעל בכל עוצמתה על-מנת להבטיח שהניצולים יקבלו את הכסף המגיע להם מיידית". גפני אימץ את הצעתה של מנהלת הקרן לרווחת ניצולי השואה, עפרה רוס, שהודיעה כי "תבחן את האפשרות להעמיד מימון ביניים לצורך העברת תשלומים מיידית לניצולים כבר מחר. לבסוף נעל גפני את הישיבה בקביעה, כי "בכל מקרה כספים צריכים לעבור לניצולים כבר השבוע. אי אפשר להמתין עוד".
דיונים קודמים בנושא: 20.1.16, 13.1.16, 2.2.16, 9.3.16כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל
 הובטח ונעלם

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.