אושר: גם גיס של מוגבל בניידות יוכל לשמש "מורשה נהיגה" עבורו

21 במרץ 2016, י"א באדר ב תשע"ו, בשעה 12:20
ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום הסכם שהגיש לה המוסד לביטוח לאומי, לפיו גם גיסו או גיסתו של מוגבל בניידות (נכה בשיעור 60% אשר אינו מסוגל לנהוג בעצמו) יוכר כ"מורשה נהיגה" עבורו, ולא רק קרוב משפחה שגר עמו או 

בסמוך לו, או מטפל, כפי שקובע החוק כיום. ההסכם קובע עוד כי תשלום קצבת ניידות יופסק למי ששוהה בחו"ל למעלה מ-3 חודשים, ולא 6 חודשים כפי שהיה נהוג עד כה. זאת בנימוק שכל הקצבאות האחרות המשולמות לשוהה בחו"ל מופסקות לאחר 3 חודשים בלבד. במקרים של בעיות רפואיות ובמקרים בהם השהייה בחו"ל היא מטעם מעסיק ישראלי, המוסד לביטוח לאומי יהיה רשאי להרחיב את הזכאות לגמלה לשנתיים. מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ שולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי), המליצה למשרד הרווחה בשם הוועדה שבכל מקרה לא תופחת הגמלה ל-3 חודשים בלבד. בנוסף ביקשה הוועדה, כי במקרים בהם השהייה בחו"ל היא מטעם המדינה, תורחב הזכאות לכל תקופת השליחות. נציגי המוסד לביטוח לאומי התחייבו לבדוק את הנושא.

ח"כ אילן גילאון (מרצ) אמר בדיון: "למה אנחנו מסתבכים עם טלאי הזכאויות והתיקונים האלה? יש לקבוע כי אדם יהיה זכאי על פי סוג מוגבלותו וזהו. זה אמור להיות מובן מאליו שאם עובד המוגבל בניידותו נשלח לחו"ל, הוא יהיה זכאי לקצבה".

חברי הכנסת גילאון ויוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) קראו להכליל בני משפחה נוספים בהסדר. מנהלת אגף נכות במוסד לביטוח הלאומי, לימור לוריא: "אכן מדובר בהסדר ארכאי. יש מקום לשינוי מהותי בו. עם זאת, דרושה הסכמת משרד האוצר לתיקון כזה". עו"ד יוסף פולסקי מהמוסד לביטוח לאומי הסביר שיש לכך השלכות תקציביות: "אם אין למוגבל בניידות מורשה נהיגה הוא יהיה זכאי לקצבת חסר רכב וקצבאות נוספות".

יו"ר ארגון אהב"ה, אבנר עורקבי: "לא התייעצו עם נציגי ארגוני הנכים בעת גיבוש ההסכם. יש כאן הפרת הסכם ברורה מצד הביטוח הלאומי. נפנה לבגצ".כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל 

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.