בתום דיון סוער אישרה ועדת הכספים העברת 260 מיליון ש"ח למשרדי הרווחה והתיירות. בין השאר למימון ביטחון תזונתי לאוכלוסיות חלשות

בתום דיון סוער אישרה ועדת הכספים העברת 260 מיליון ש"ח למשרדי הרווחה והתיירות. בין השאר למימון ביטחון תזונתי לאוכלוסיות חלשות
14 ביוני 2016, ח' בסיון תשע"ו, בשעה 12:00חוסר אמון חמור באוצר

ועדת הכספים אישרה העברת 260 מיליון ₪ לרווחה ולתיירות
יו"ר ועדת הכספים גפני: "האוצר לא מעביר בקשות תקציביות אך מפנה שרים וראשי רשויות לוועדת הכספים"
ח"כ שפיר: "אחד מכל שישה סעיפי תקציב הוא פיקטיבי"
ח"כ לוי-אבקסיס: "תקציב המדינה לא-חוקי"

בתום דיון סוער במיוחד, אישרה הבוקר (ג') ועדת הכספים העברת 260 מיליון ₪ למשרדי הרווחה והתיירות. עיקרי הכספים מיועדים למימון תכניות בתחום הביטחון התזונתי, תקצוב שירותים לניצולי השואה, תגבור תקציב השיווק של התיירות לישראל ועוד. סערה רבתי התעוררה לאחר שיו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר ש"האוצר מפנה שרים, ראשי רשויות וגורמים רבים לוועדת הכספים בטענה שהיא מעכבת העברות בעוד שבקשות תקציביות כלל לא הגיעו לוועדה". חברת סיעה של שר האוצר, ח"כ רחל עזריה (כולנו) הביעה מחאה על דברי גפני ואמרה שהיא "מופתעת לשמוע את הדברים, כשבוע לאחר שיו"ר הוועדה נפגש עם ראשי אגף תקציבים והגיעו לסיכומים. אתה יודע שיש הרבה העברות בדרך לכאן". ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) הביע תרעומת על דברי עזריה: "הבקשות מתעכבות כי כרגע מעמיסים אותן על משאית בדרך לכאן". ההעברות אושרו ברוב של 8 ח"כי קואליציה בעד לעומת 4 ח"כי אופוזיציה נגד.
הסערה גברה בעקבות דבריה של ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) שהעלתה טענות קשות על התנהלות האוצר, לפיהן: "אחד מכל שישה סעיפי תקציב הוא פיקטיבי, כותרת בלבד, שהכספים שתחתיה נועדו להעברה ליעדים אחרים. 730 תקנות מתוך 4,200 תקנות התקציב הן פיקטיביות ואת זה בדיוק בא לחשוף הנוהל שאישרנו והאוצר אינו מעוניין לפעול לפיו. המטרה היתה לחשוף שחיתויות ולוודא שתקציבים חשובים לחינוך, לרווחה, לפריפריה ולאוכלוסיות מוחלשות לא יועברו בדרך של סחיטה פוליטית. האוצר מונע מחברי הכנסת מידע שפקידיו יכולים להשיג בלחיצת כפתור. הנוהל שנקבע בוועדת הכספים אחרי מאמצים רבים נועד להגביר את השקיפות אך לא פותר את הבעיה שהתקציב נוזלי עד כדי לא קיים. מביאים לנו תקציב בידיעה שיש העברות עוד לפני שאישרנו אותו וזה בניגוד לחוק. האוצר שם תקציבים תחת כותרות כמו 'דיור ציבורי' שאף ח"כ לא יצביע נגדם ומראש מתכנן להעביר את הכספים ליעדים אחרים".
ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו) אמרה בעקבות הדברים, ש"אם זה נכון הרי שיש כאן הפרת חוזה בינינו לאוצר והתקציב לא חוקי! יש כאן הטעיה, בדיני חוזים החוזה היה מבוטל וגם התקציב צריך להיות מבוטל אם כך הדבר. אם יש כסף לטיפול בנשים אחרי תקיפה מינית וכד', אני רוצה לוודא שהכסף הזה אכן מגיע ליעדו ושאין כאן עבודה בעיניים. כל חוזה מסתמך על תום לב של שני הצדדים וכאשר מתעוררת הטעיה בחוסר תום לב מתפקע הבסיס של החוזה ואם כך התקציב לא חוקי. נראה שיש אחר תקציב מתחת לשולחן".
יו"ר הוועדה גפני פתח את הישיבה בספרו, כי "קיבל הרבה פניות על תקציבים שלא מועברים ע"י ועדת הכספים. מראשי רשויות, משרים, כולל מראש הממשלה עצמו ומנשיא המדינה. כולם טוענים, כי הוא עצמו תוקע את ההעברות". גפני אף סיפר שהשר לביטחון פנים פנה אליו ואמר לו "מעולם לא הסתכסכנו, אז למה אתה מעכב לי תקציבים, וכך גם שר התחבורה ושרים אחרים". עוד סיפר, כי חזר בתשובה לראשי רשויות ואמר להם, שבניגוד לטענותיהם, העברות רלוונטיות כלל לא הגיעו לוועדת הכספים וכי ברגע שיגיעו הוועדה תעביר אותן". "אני מוחה על העניין הזה, כאילו אני מעכב את תקציבי המדינה, אני לא מעכב שום תקציב. כל ההעברות שהגיעו בהתאם לנוהל שאושר כאן אני דן בהן ומעביר. בכוונתי לדבר עם שר ראש הממשלה ושר האוצר על העניין" אמר.
ח"כ רחל עזריה (כולנו) הגיבה: "אני מופתעת מדבריך, כי אני יודעת שהכל בדרך לכאן. הנושא נפתר ועוד רגע מגיע לוועדה". לחברי הוועדה אמרה: "גפני לא מספר לכם שהיו סיכומים בינו לאוצר ושההעברות בדרך לכאן. להעלות את הנושא לפני שמגיעים להסכמות עם האוצר וכשיש מתח ומאבק, זה לגיטימי. אבל עכשיו אחרי שהגעתם לסיכומים זו התנהלות משונה בעיניי".
גפני השיב לה: "יש נוהל שקבענו אותו וגם היה בג"צ בעניין, אבל משום מה הגיעו רק העודפים ולא הגיעו העברות. בשבוע שעבר ישבתי עם אגף תקציבים וביקשתי שיעבירו מהר העברות בהתאם לנוהל, וזאת אחרי פגישה לפני למעלה מחודש עם שר האוצר, שבה סיכמנו את הדבר הזה. בינתיים אני מקבל פניות מכל ראשי המדינה על-כך שאני מעכב העברות ולא ברור מה מנע מהאוצר למסור את ההעברות".
ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו): "ההתעקשות של האוצר לא להעביר לכאן העברות גם של פניות תקציביות חדשות וגם של עודפים היא זו שתוקעת את הכל. הסיפור הזה של העודפים תוקע את המשרדים ובפועל גם מהווה קיצוץ, כי בסוף תכניות לא ייצאו לפועל. צריך לשמוע מבכיר באגף התקציבים, מדוע לא מסוגלים ללחוץ על כפתור ולתת מידע 3 שנים אחורה?!".
כאמור הוועדה אישרה העברת 260 מיליון ₪ בשתי פניות התקציביות, האחת למשרד הרווחה והשנייה למשרד התיירות:
למשרד הרווחה אושרה העברת הסכומים הבאים: 25 מיליון ₪ למימון תכניות בתחום הביטחון התזונתי, 20 מיליון ₪ לתקצוב שירותים לניצולי שואה, 2.7 מיליון ₪ לטיפול בקורבנות סחר בנשים, 2 מיליון ₪ לסיוע לנפגעי תקיפה מינית, 5 מיליון ₪ למימון מענה חירום לנערות בסיכון, 1.9 מיליון ₪ למניעת אלימות, 1מיליון ₪ להרחבת המענה לבני נוער שנפגעו מינית, 10 מיליון ₪ להגדלת ההשתתפות בכוח העבודה ושיעור התעסוקה, 3.1 מיליון ₪ למימון קייטנות ונופשונים לבעלי מוגבלויות, תגבור השירות לאזרחים ותיקים בסך 1.6 מיליון ₪ ועוד. את ההסברים המפורטים על שינוי יעדים תקציביים וההעברות למשרד הרווחה פירטה רפרנטית רווחה באגף התקציבים באוצר, יעל אגמון.
למשרד התיירות אושרה העברת הסכומים הבאים: 188 מיליון ₪ לתגבור תקציב השיווק של המשרד לטובת יצירת פעילות שיווק אינטנסיבית לעידוד הגדלת התיירות הנכנסת לישראל, בדגש על מדינות כהודו וסין, לעידוד חברות תעופה לפתיחת קווים חדשים לישראל מערים בהן אין טיסות ישירות לישראל ועוד. את הפירוט לגבי ההעברות התקציביות לרווחה נתן מנהל אגף בכיר לתקצוב וכלכלה במשרד הרווחה, חנן פריצקי. פריצקי אמר במענה לטענת ח"כ שפיר, כי "אין במשרד הרווחה סעיפי תקציב פיקטיביים. משרד הרווחה מנצל את תקציבו ב- 95% בשנים האחרונות. ניהול תקציב הוא דבר מורכב ומסובך. אנחנו מנהלים תקציב של 8.5 מיליארד ₪, מאות ואלפי פרויקטים והמון נושאים שלא מתקדמים כפי שאנחנו חוזים. יש גם תקנות שבגלל כל מיני סיבות בסוף לא יוצא כסף. אין במשרד הרווחה סעיפים פיקטיביים".
ח"כ שפיר דרשה שלא להצביע על ההעברות התקציביות עד לפירוט גדול יותר וסקירה היסטורית מפורטת. יו"ר הוועדה גפני השיב לה, כי "כך לא ניתן לנהל מדינה. אני בעד שייכנס הכל לבסיס התקציב אך אין מציאות כזאת, כי המדיניות היא לצמצם בהוצאה הממשלתית. אני מסכים שצריכה להיות שקיפות ואני נלחם על-כך. אם את רוצה את המושלם, אז אולי היו"ר אחרי יהיה מושלם. היה כאן היום דיון שכמותו לא היה על העברות תקציביות מעולם ואם היועצת המשפטית לוועדת הכספים היתה אומרת שאסור להצביע לא הייתי עושה זאת. אני נוהג עפ"י הנוהל שאישרנו ומתחייב שאף דיון לא יפחת בהיקפו ממה שהיה היום". בסיכום קרא גפני לשר האוצר ולראשי משרדו: "תביאו את ההסברים המפורטים על העודפים בסך 14.5 מיליארד ₪ והוועדה תתכנס על-מנת לדון בהם". כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.