תחת מחאה: ועדת הכספים אישרה את תוספת התקציב למימוש ההסכם עם הנכים: 1.25 מיליארד ₪

30 בינואר 2018, י"ד בשבט תשע"ח, בשעה 15:25​
בתמיכת חברי הוועדה, העלה יו"ר ועדת הכספים גפני, להצבעה רק את הסעיף הקשור בהגדלת קצבת הנכות, מתוך תקציב ההתאמות בין שנות התקציב 2017-2018 בסך 3.2 מיליארד ₪
"את תקציב ההתאמות שאמור לתת מענה לעניינים בוערים בתווך בין שנות התקציב יש להביא בתחילת דצמבר, לא ברגע האחרון. ועדת הכספים לא תאשר אותו בחיפזון אלא רק לאחר בחינת יעדי ההוצאה" הזכויות לכנסת ישראל כאן

ועדת הכספים אישרה אחר הצהריים (ג') את הגדלת קצבת הנכות ובכך למעשה, קצבאות הנכים עשוית לגדול לאחר שיושלמו הליכי החקיקה בעניין במליאת הכנסת. הסכום שאושר עומד על 1.25 מיליארד ₪, הינו הראשון מתוך מס' פעימות עד ליישום המלא של ההסכם עם הנכים. הוועדה אישרה את הקצאת הסכום הזה, שהינו חלק מתוך פנייה תקציבית גדולה של 'תקציב ההתאמות' בין שתי שנות התקציב 2017-2018, שעומד על 3.2 מיליארד ₪. חברי הוועדה הביעו תרעומת על האופן שבו האוצר הגיש לוועדה את התקציב להגדלת קצבאות הנכים במסגרת תקציב ההתאמות, שעפ"י חוק התקציב, היה אמור להיות מונח על שולחן הוועדה עד ה- 10.12.17 לצורך דיון בשימושים שלו ולאחר-מכן לאישור סופי. בפועל תקציב ההתאמות הוגש לוועדת הכספים אתמול והדבר מנע דיון מעמיק בו בוועדה. לאור זאת, החליט יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), לפצל את התקציב להגדלת קצבת הנכות מתוך תקציב ההתאמות ולאשר אותו בלבד.

רכז האופוזיציה בוועדת הכספים, ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני): "עפ"י חוק התקציב לשנים 2017-2018, תקציב ההתאמות היה אמור להגיע לוועדת הכספים לצורך דיון, לא יאוחר מ- 10.12.17. לצורך דיון בהקצאת הסכום הכולל שלו. הממשלה לא עשתה כן בניגוד לחוק ואם הממשלה מצפצפת על החוק מה היא מצפה מהאזרחים". רוזנטל: "אם לא היו כאן הכספים של הנכים הייתי מפוצץ את הישיבה. זה פשוט לא יתכן. בכל ההעברה תקציבית רגילה, עם סכומים נמוכים בהרבה, אנחנו מבקשים את החומר לפני על-מנת שנוכל לדעת על מה אנחנו מצביעים ולדרוש הבהרות, וכאן תקציב ההתאמות שהוא הרבה יותר גדול מההעברה תקציבית רגילה, עם מיליארדי שקלים, אנחנו נדרשים לאשר את זה כלאחר יד. אני מציע שנאשר עכשיו רק את הכסף של הנכים ולא את שאר הדברים, כי בסוף צריך לרסן את אגף התקציבים".

ח"כ אילן גילאון (מר"צ): "לא ברור איפה ההפרש מהסכום הכולל שהובטח לנכים ושעומד על 4.2 מיליארד ₪. מה שהובא כאן זה רק רבע מהסכום. מצטרף להצעה לאשר רק את עניין הנכים".

נציגי האוצר ניסו לשווא לשכנע את חברי הוועדה לאשר את מלוא הסכום של תקציב ההתאמות. נציג אגף התקציבים, איליה כץ: "מה שמופיע בפניכם זו הצעת ממשלה לחלוקת תקציב ההתאמות בסך 3.2 מיליארד ₪, מנגנון שנקבע בחוק התקציב ל- 2017-2018, מעבר למנגנון הפניות התקציביות הרגיל. ההצעה פה לא מחליפה פנייה תקציבית. ככל שהוועדה תאשר את השימושים שמופיעים פה, זה אומר שניתן להתקדם בחקיקה ככל שנדרש ובפרוצדורות אחרות, כולל פנייה תקציבית לגבי נושאים מסוימים. הממשלה לא רשאית להתחייב על ביצוע הדברים שמופיעים בתקציב ההתאמות ללא אישור ועדת הכספים".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, סיפר ש"שר האוצר דיבר איתו ביום ראשון האחרון ואמר שהחוק בנושא הנכים צריך לעבור וכי בכוונתו להגיש לוועדת הכספים את הבקשה התקציבית הרלוונטית אף אחד לא אמר לי שזה הולך לבוא במסגרת תקציב ההתאמות". "את תקציב ההתאמות היה צריך להביא מזמן" אמר והוסיף: "במעבר בין תקציב 2017 ל- 2018 היה צריך לבצע התאמות והיה צריך לדבר עם הוועדה, ואיתי לא דיבר אף אחד, קיבלתי את זה ברגע האחרון. אני סבור שבאגף התקציבים חושבים שבסוף אני מאשר הכל. זו שערורייה שאין כדוגמתה. ללא קשר לאיחור בהגשתו, תקציב ההתאמות היה מוכן כבר ב- 11 בינואר". "אז למה לא הבאתם את זה קודם?" קרא לעבר אנשי האוצר.

גפני סיכם: "אני לא מוכן לפגוע בנכים ואם הממשלה רוצה להביא את זה כבר היום למליאת הכנסת, אני לא אעכב את זה. אנחנו נאשר רק את הנושא הזה של קצבאות הנכים. בשבוע הבא, ביום שני, נקיים דיון על תקציב ההתאמות. רק לגבי קצבאות הנכים התכנסנו באופן בהול". בעקבות דבריו, חברי הוועדה אישרו את ההעברה של 1.25 מיליארד ₪ פה-אחד, קואליציה ואופוזיציה. כל הזכויות שמורות לכנסת

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.