מהיום: מבקר המדינה יבדוק גם את עמותות השירות הלאומי

28 באוקטובר 2015, ט"ו בחשון תשע"ו, בשעה 12:00
כך החליטה הבוקר הוועדה לביקורת המדינה, ביוזמת יו"ר הוועדה קארין אלהרר, שקראה להרחבת השירות לנערים בסיכון, בעלי צרכים מיוחדים ובני מיעוטים

מבקר המדינה יוכל לבדוק גם את העמותות המפעילות את מתנדבי השירות הלאומי-אזרחי, כך קבעה היום (רביעי) הוועדה לביקורת המדינה, ביוזמת יו"ר הוועדה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) שהדגישה כי שירות זה הוא "אחד מאבני היסוד של החברה הישראלית", וקראה להרחבת השירות – בתקנים, בתקציבים ובהכשרות – לנערים בסיכון, בעלי צרכים מיוחדים ולבני מיעוטים.

לדברי השר אורי אריאל, הממונה בממשלה על השירות, הגידול המבורך במספר המתנדבים ממגוון המגזרים, מצריך חוק מוסדר – ומיד לאחר אישור התקציב יחלו בחקיקתו, ובמקביל – תוקם מועצה ציבורית ובה קשת נציגי החברה הישראלית. אריאל קרא להרחיב בצורה משמעותית את ההכשרות למתנדבים החרדים והערבים.

שר שלום ג'רבי, מנכ"ל השירות הלאומי-אזרחי, אמר כי כל העת גדלה המודעות בציבור לשירות –וכיום כבר פעילים כ-18 אלף מתנדבים, בהם כ-4500 ערבים, כ-1400 חרדים וכ-1500 בעלי צרכים מיוחדים. הוא מתח ביקורת על הקיצוץ שעושה משרד החינוך בכמות מתנדבי השירות, כדי לממן את הכשרתם, קרא להגדלת ההשקעה בנוער בסיכון, כדי לשלבם בחברה, וסיפר על מאה תקנים המתוקצבים כבר ב-2 מיליון ₪, והמיועדים לנוער בעל רישום פלילי – אשר שנת השירות תאפשר למחוק רישום זה.

דוד פלבר, האחראי על השירות הלאומי במשרד החינוך סיפר על הכשרות המתנדבים הפעילים בתחומו, כ-4,000, וכ-10% מהתקציב הייעודי – מיועד להכשרתם, ואילו אורן נחמיה, נציג המשרד לביטחון הפנים סיפר על ארבעה ימי הכשרה למתנדבי השירות, ושלושה ימים נוספים במהלך השנה. המתנדבים במשטרה מוכשרים במשך שלושה שבועות.

נחמה כהן, מנהלת עמותת "מקום לכולם" תיארה הפעלת מתנדבים עם צרכים מיוחדים או המרותקים לכיסא גלגלים, אך העמותה איננה מתוקצבת ע"י משרדי הממשלה, בגלל שאיננה נכללת בשום תקנה או תבחין. מתנדביה, סיפרו על ההעצמה האישית, התקווה, המרץ ותחושת-השוויון המעניקה שנת השירות למתנדביה.

אורנה קוטלר, מנכ"ל עמותת "שלומית", סיפרה על מתנדבים רבים שיכולים להיחשב כ"נערים בסיכון", אך אינן נכללים בתבחינים בעניין – ולכן אינם זכאים להכשרות וליווי. היא בירכה על ההחלטה להחיל את סמכות מבקר המדינה לגבי העמותות המפעילות, אך ביקשה כי היא תוחל גם על גופי-הבת המקבלים תקציב מהעמותות.
כל הזכויות שמורות לכנסת ישראל

נשמח לתגובתכם

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.